Czy okres może się pojawiać co dwa miesiące?

Mam pytanie dotyczące miesiączkowania. W październiku 2009 przestałam brać tabletki antykoncepcyjne. Miesiączkę miałam w listopadzie, w grudniu jej nie było, w styczniu była, a w lutym znowu nie. Potem pojawiła się w marcu i w kwietniu, a w maju i w czerwcu - znowu nie. Czy dwa miesiące bez miesiączkowania to normalne?

Ostatnio czytalam w internecie, że balans w miesiączkowaniu powinien pojawić się w przeciągu trzech miesięcy po odstawieniu tabletek. Czy to prawda? Ile mam czekać na regulację? Już myślałam, że wszystko powróciło do normy kiedy miesiączka pojawiła się w marcu, a potem w kwietniu, ale gdy nie dostałam jej w maju, to się po prostu załamałam.

W maju robiłam test ciążowy, który wyszedł negatywny. W czerwcu też nie dostałam miesiączki, ale testu nie zrobiłam, bo się boję kolejnego rozczarowania. Czy może się zdażyć, że miesiączka występuje dwa miesiące a potem dwa nie? Co z tym robić? Serdecznie pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wydaje mi się, że Pani organizm nie odnalazł jeszcze naturalnej równowagi po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Czas powrotu do owej równowagi jest sprawą bardzo indywidualną, często się zdarza, że organizm potrzebuje na to znacznie dłuższego okresu niż trzy miesiące. Nie oznacza to jednak, że nie może Pani zajść w ciążę. Proszę szukać u siebie oznak płodności, przez obserwacje śluzu i temperatury ciała. Podstawowe informacje na ten temat może Pani znaleźć na przykład tutaj:

/pytania/jak-oblicza-sie-dni-plodne

Może Pani oczywiście udać się do lekarza, który zleci badanie poziomu hormonów i zleci terapię hormonalną. Nie ma jednak pewności, że po jej zakończeniu organizm szybciej powróci do naturalnej, niezakłócanej sztucznymi hormonami równowagi.

Pozdrawiam serdecznie!