Czy okresowo pojawiający się na dziąśle biały pęcherz stanowi wskazanie do usunięcia?

Witam serdecznie. Uprzejmie proszę o informację, czy okresowo pojawiający się na dziąśle biały pęcherz stanowi wskazanie do usunięcia w przeszłości długotrwale leczonego endodontycznie (kanałowo) zęba? Za udzieloną odpowiedź z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Witam serdecznie,
Ciężko powiedzieć bez dokładniejszej diagnostyki. Możliwe, że guzek pojawia się w okresach osłabionej odporności i jest objawem niewielkiego stanu zapalnego w tym miejscu. Należy skontrolować zęba radiologicznie. Zamiast usuwania zęba, polecałbym najpierw ponownie, bardzo dokładnie przeleczyć zęba kanałowo - najlepiej pod mikroskopem.
Pamiętajmy, że usunięcie zęba jest zazwyczaj ostatecznością.