Czy oksytocyna podawana podczas wywoływania porodu może mieć wpływ na późniejszy autyzm u dziecka?

Witam.

Przyznam szczerze że nie znam przypadku wystąpienia autyzmu u dziecka po podaniu oksytocyny. Za to czym innym jest uraz okołoporodowy. Oksytocyna jest substancją pobudzającą do skurczu mięsień macicy - wywołuje bądź przyspiesza akcję porodową a w naturalny sposób wydziela się u matki podczas porodu fizjologicznego i karmienia piersią. Urazy okołoporodowe nie są następstwem podania oksytocyny lecz niewłaściwym prowadzeniem porodu. Mimo wszystko trudno jest ustalić przyczynę autyzmu, która może mieć również podłoże genetyczne, infekcyjne czy osobnicze.

Pozdrawiam.