Czy ona jest pod wpływem narkotyku?

Moja koleżanka z klasy normalnie się zachowywała, dopóki nie jej nowy znajomy, z którym się spotka od dwóch tygodni. Kiedyś nie odrobiła pracy z polskiego, a ona zawsze powtarzała, że odrobiona praca cieszy siebie i nauczyciela. To nie jest powód, bo każdemu się to mogło przydarzyć, ale te zachowania na wychowaniu fizycznym, to ludzkie pojęcie dawno już przeszły. Nagle zaczęła krzyczeć jak zadziorny kibic, a ona nigdy nie robiła tego. Grała jak zadziorna, walczyła o punkt, a kiedyś mało ją ruszało, czy jej drużyna wygra. Po lekcji nastąpił taki moment, jakby odchodzenie sił i stała się apatyczna. Następnego dnia musiała wyjść do toalety, ale nie chciała nam powiedzieć, co i dlaczego nie chce iść z nami, bo zawsze chodziliśmy. I tak jest od miesiąca - pobudzenia, a potem depresje. Co mam zrobić? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź...

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Zachowanie Twojej koleżanki mogło, ale nie musiało być spowodowane zażyciem narkotyku. Trudno to ocenić na podstawie jedynie powyższego opisu. Podłożem tak silnych wahań nastroju mogą być trudności osobiste, silnie przeżywane frustracje, zaburzenia lękowo-depresyjne lub inne zaburzenia psychiczne.

Jeżeli jest to Twoja bliska koleżanka, możesz spróbować z nią porozmawiać, mówiąc wprost o tym, co Cię niepokoi, o chęci pomocy. W takiej sytuacji emocjonalne wsparcie ze strony kogoś bliskiego może jej bardzo pomóc. Spróbuj zachęcić ją również do rozmowy z psychologiem. Narkotyki są zawsze najgorszym rozwiązaniem wyjścia z problemów, ponieważ rodzą nowe trudności. Z pomocą doświadczonego specjalisty może być znacznie łatwiej znaleźć wyjście z trudnej sytuacji, nawet wówczas, gdy wydaje się ono niemożliwe. Zawsze warto spróbować!

Serdecznie pozdrawiam!