Czy operacja jest niezbędna? Proszę o interpretację wyników MR

Witam, do lekarza pierwszego kontaktu trafiłam z potwornym bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Bolało do tego stopnia, że nie mogłam usiąść, podnieść nóg, schylić się, z trudem wstałam z łóżka. Lekarz stwierdził zapalenie korzonków. Dla pewności zlecił rentgen, na którym wyszło: Lewostronne skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego w dolnym odcinku, pogłębiona fizjologiczna lordoza L. Poziome ustawienie kości krzyżowej. Obniżenie przestrzeni m-kręgowej L4-L5. Wysokość trzonów kręgowych zachowana. Następnie skierowanie do ortopedy. Ten przepisał leki rozluźniające mięśnie, przeciwzapalne, powiedział, że po jakimś tygodniu powinno przejść, gdyby ból powrócił, nasilił się lub zaczęły drętwieć nogi mam się udać do szpitala, ale i przepisał skierowanie na rezonans. W między czasie, po ok. 10 dniach musiałam odstawić leki, bo miałam straszne dolegliwości żołądkowe (leki osłonowe nic nie pomagały) i po dwóch dniach ból wrócił z 2-krotną siłą. Nie mogłam siedzieć, wyprostować się, przekręcić się na łóżku bez syczenia, po prostu (znowu) nie mogłam normalnie funkjonować! Lekarz pierwszego kontaktu przepisał inne leki przeciwzapalne, po których nie boli już żołądek, ale ból kręgosłupa nie mija. Dodam, że w międzyczasie byłam u innego ortopedy, który nic mi nie przepisał, zlecił tylko rehabilitacje (ja nie mogłam się z bólu poruszać!, powiedział że to zapalenie korzonków... i mam się oszczędzać). Lekarz pierwszego kontaktu przyspieszyła oczekiwanie na rezonans, który miałam wykonany tydzień temu. Wynik badania MR odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa: Krążek międzykręgowy L4-L5 ma uszkodzoną strukturę, widoczne jest obniżenie intensywności sygnałów w czasie T2, jako wyraz jego dehydratacji. Przepuklina centralno-lewoboczna k.m. L4-L5, wpukla się około 7 mm do kanału kręgowego, uciska worek opony twardej, zwęża światło zachyłka bocznego lewego, modeluje korzeń nerwowy lewy. Stożek końcowy rdzenia kręgowego jest prawidłowy. Zmian ogniskowych w kanale kręgowym nie stwierdzono. Szerokość kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym jest prawidłowa. Radiolog, który był przy rezonansie, powiedział, że powinnam szykować się na operację, im wcześniej, tym lepiej. Wizytę u neurochirurga mam dopiero w maju, a do tego czasu niewiedza mnie wykończy. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, co ten opis oznacza? Dodam, że nigdy wcześniej nie bolał mnie kręgosłup, nie miałam wypadku, nigdzie nie upadłam no i nie dźwigałam... Mam 23 lata. Z niecierpliwością czekam na odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik rezonansu magnetycznego wskazuje, że przyczyną Pani dolegliwości jest przepuklina krążka międzykręgowego (nazywanego popularnie dyskiem) w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Powoduje ona ucisk nerwu znajdującego się w kanale kręgowym, to z kolei objawia się bólami. Do uszkodzenia krążków międzykręgowych dochodzi na skutek procesów zwyrodnieniowych, do których przyczynia się brak ruchu, wady postawy, nadmierne obciążenie kręgosłupa.

Uważa się, że jeżeli bóle nie ustępują, mimo leczenia zachowawczego przez kilka tygodni, a do tego badanie rezonansu potwierdza, że objawy chorego są zgodne z lokalizacją ucisku rdzenia przez przepuklinę, to wskazane jest leczenie operacyjne. Decyzję, czy taki sposób postępowania jest najlepszy również w Pani przypadku może podjąć jedynie neurochirurg, po dokładnym zbadaniu Pani i ocenie wyników badań.