Owrzodzenia podudzi a żylaki

Witam, mam pytanie. W sierpniu ubiegłego roku pojawiła mi się rana powyżej kostki ok. 1 cm i ona nie goi się do dziś. Teraz ma już 2 cm, dalej się nie goi. Lekarz powiedział mi, że to od żylaków. Bardzo mnie to piecze i swędzi. Czy muszę mieć operację na żylaki i wtedy ta rana zagoi się? Ile czasu musi upłynąć od operacji, żeby ta rana zagoiła się? Proszę o szybkie odpisanie na moje pytanie. Z góry dziękuję.

Witam!

Owrzodzenia podudzi mogą być spowodowane przewlekła niewydolnością żylną, jest to najczęstsza przyczyna tych dolegliwości. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania niewydolności żył. W początkowym etapie bardzo ważne jest leczenie zachowawcze, noszenie odpowiednich opasek (podkolanówek) uciskowych oraz zmiana stylu życia (częsta zmiana pozycji, unoszenie kończyny, aktywność fizyczna). W sytuacji owrzodzeń z tej przyczyny bardzo ważne jest uniesienie kończyny, stosowanie terapii uciskowej oraz ewentualne chirurgiczne opracowanie owrzodzeń w przypadku obecności martwicy. Proces gojenia zależy od wielu czynników, dlatego nie da się tego w tej chwili dokładnie powiedzieć. W Pańskiej sytuacji konieczne jest określenie przyczyny owrzodzenia, gdyż oprócz przewlekłej niewydolności żył mogą do tego prowadzić również inne zaburzenia m.in. przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych, zespół pozakrzepowy. Proponuję skonsultować problem z chirurgiem naczyniowym (angiologiem) w celu dokładnej diagnostyki i ustalenia ewentualnego leczenia.

Pozdrawiam serdecznie!