Mężczyzna , 31 lat

Witam serdecznie, mam bardzo duży ból w odcinku lędźwiowym z lekkim skurczem nogi pod kolanem. Ponadto ból czasem narasta do tego stopnia, że muszę ukucnąć bo nie mogę ustać pionowo. Wyniki rezonansu wykazały dużą tylno-prawoboczną przepuklinę krążka L5/S1, wypełniającą prawy boczny zachyłek kanału kręgowego, uciskająca i przemieszczająca się ku tyłowi korzeń S1 po stronie prawej. Ponadto pęknięcie pierścienia włóknistego w tylnej części tego krążka. Cechy dehydratacji i dość znaczne zwężenie krążka L5/S1 oraz wypuklina krążka L4/L5 a także ku tyłowi uwypukla się krążek L3/L4. Powiedziano mi, że będę miał wiercenie w kości aby się dostać do przepukliny która uciska na korzeń, bo ten korzeń może pęknąć i trzeba ją usunąć. Na moje pytanie czy metoda laserowa, którą leczą niektóre osoby jest wskazana, to odpowiedziano mi, że laser to głaskanie piórkiem po dłoni.

Proszę o poradę - jaką metodą najlepiej by można było zrobić operację, ponieważ ból mam coraz większy i coraz trudniej mi się poruszać, aczkolwiek chodzić jeszcze mogę w miarę normalnie.

Z góry dziękuję.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Magdalena Szymańska 53
Lek. Magdalena Szymańska Stażysta/Rezydent, Poznań
Edytuj odpowiedź

Dzień dobry!

Myślę, że w Pana przypadku zabieg jest konieczny. Wiem, że opcja metodą laserową brzmi mniej inwazyjnie ale czasami nie każdy pacjent może być do niej zakwalifikowany ze względu na rodzaj zmiany. Widocznie Pański przypadek nie może być zaopatrzony metodą laserową. Jeżeli jednak nadal ma Pan wątpliwości zawsze można udać się ze wszystkimi badaniami do innego lekarza aby zasięgnąć porady. Ważne jest aby zabieg został przeprowadzony gdyż dolegliwości te mogą się pogłębiać i dawać co raz to bardziej dokuczliwe objawy.

Pozdrawiam!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Chirurgia – Operacje są podstawą gałęzi medycyny nazywanej chirurgią. Nazwa ta powstała z greckich słów: cheir − ręka, ergon – czyn, działanie. Określenie „chirurgia” jest używane jako skrót bardziej szczegółowej nazwy „chirurgia ogólna”. Ta natomiast odnosi się do ogólnych zasad gojenia ran, przetaczania krwi, żywienia, regulacji gospodarki elektrolitowej organizmu, postępowania przed- i pooperacyjnego, zasad doraźnej pomocy w stanach zagrożenia życia i ogólnych zasad techniki operacyjnej.
  • Przepuklina kręgosłupa – Dyski są niczym maleńkie poduszki między poszczególnymi kręgami. Z czasem mogą się niszczyć ze względu na przebyte choroby lub proces starzenia. Niestety, to prowadzi do przepukliny kręgosłupa. Jest wiele różnych metod leczenia przepukliny kręgosłupa, a jedną z nich jest operacja, która jak wszystkie zabiegi chirurgiczne, niesie ze sobą ryzyko powikłań.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach