Czy operacyjna likwidacja osteofitów palucha sztywnego ma sens?

Pytam czy jako jedna z możliwości leczenia chirurgicznego może być usunięcie tych osteofitów, czy to jest praktykowane, czy one nie odrosną, czy robiono takie rzeczy już. No chyba to jest konkretne pytanie tak czy nie? Czy moja teoria jakoby ewentualne odrośnięcie tych osteofitów nastąpiło by kosztem chrząstki stawowej pomniejszając tym samym i tak już pomniejszoną szparę stawową.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Jak już napisaliśmy w poprzedniej odpowiedzi leczenie osteofitów zależy od stopnia:
- zaawansowania zmian,
- dolegliwości bólowych,
- aktywności pacjenta.
Rzeczywiście w konkretnych przypadkach, kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, zaawansowanie procesu chorobowego jest duże stosowane jest leczenie operacyjne. Techniki operacyjne takich zmian rozwijają się już co najmniej 60 lat i ciągle są udoskonalane. Proszę bowiem pamiętać, że mechaniczne usunięcie czynników drażniących opóźnia przebieg zużywania stawu i być może będzie w stanie powstrzymać przebieg choroby.
Wśród stosowanych metod znajduje się metoda nawiercania obnażonej z chrząstki warstwy podchrzęstnej kości. W badaniach potwierdzono, że nowa chrząstka powstaje w tym miejscu jeśli działania operacyjne nie są zbyt głębokie i jeśli pozostawia się nie zmienioną warstwę korową kości.
Ponadto spostrzeżono, że niewielkie otwory wywiercone w warstwie podchrzęstnej oraz abrazja kości stymulują samoistną naprawę względnie dużych ubytków chrząstki stawowej.
Inną z metod jest spongiolizacja, czyli wycinanie zniszczonej chrząstki z pozostawieniem odsłoniętej
warstwy podchrzęstnej.
Niestety nigdy nie ma pewności, że zastosowane zabiegi spowodują pełne wyleczenie w postaci odnowienia chrząstki i braku powrotu osteofitów.