Czy operacyjna likwidacja osteofitów w przypadku palucha sztywnego ma sens?

Mężczyzna 51 lat. Ok 5 lat temu doznałem na treningu urazu stawu śródstopno-palcowego palucha. Uraz wskutek uderzenia. Dotychczas jedynym następstwem było ograniczenie o ok 20% zakresu ruchomości tego stawu. Obecnie sporadycznie pojawiają się niewielkie dolegliwości bólowe. Opinie ortopedów u których konsultowałem się są skrajnie różne. Jedni radzą nic nie robić a w przypadku pogorszenia - sztuczny staw, inni proponują likwidacje osteofitów co przywrócić ma pełną ruchomość stawu i zlikwidować przyczynę dolegliwości. Oczywiście obecnie wchodziłoby w rachubę jedynie to drugie. Pytanie brzmi, czy to załatwi sprawę? Czy osteofity nie odbudują się ponownie kosztem chrząstki stawowej co doprowadzi do ostatecznego zniszczenia stawu? A może rezygnacja z treningów i tym samym zaprzestanie przeciążania stawu zatrzyma ten proces? Czy są znane podobne przypadki?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Osteofity to narośle kostne, które w przypadku hallux rigidus pojawiają się na głowie I kości śródstopia, głównie na jej grzbiecie, rzadziej po stronie przyśrodkowej i bocznej. Osteofity mogą również tworzyć się na podstawie paliczka bliższego palucha.
Osteofity uformowane na grzbietowej części głowy I kości śródstopia konfliktują się z podstawą paliczka w czasie zgięcia grzbietowego powodując ograniczenie tego ruchu oraz dolegliwości bólowe. Ból może też być wywoływany przez konflikt osteofitów z ciasnym obuwiem.
Objawami palucha sztywnego są: ograniczenie ruchomości, obrzęk i zaczerwienienie stawu, dolegliwości bólowe, czasem zniekształcenie stawu związane z obecnością osteofitów.
Leczenie palucha zależy od stopnia:
- zaawansowania zmian
- dolegliwości bólowych
- aktywności pacjenta
W przypadkach mniej zaawansowanych dobre efekty może przynieść leczenie nie operacyjne. Zastosowanie leków przeciwzapalnych i zabiegów rehabilitacyjnych, które co prawda nie poprawiają zakresu ruchomości ale mogą skutecznie zlikwidować stan zapalny i dolegliwości bólowe. Ulgę może również przynieść stosowanie odpowiedniego obuwia o twardej podeszwie, co zmniejsza zgięcie grzbietowe w stawie śródstopno-palcowym. Wskazane jest również aby obuwie było elastyczne oraz obszerne aby nie powodować konfliktu z osteofitami.
W przypadku braku poprawy, a także w przypadkach bardziej zaawansowanych konieczne jest leczenie operacyjne. Tutaj również rodzaj operacji zależy od stopnia zaawansowania choroby, a także od stopnia aktywności pacjenta.