Czy orbitrek będzie dobrym rozwiązaniem?

Witam, mam 24 lata i odziedziczyłem po moim ojcu i dziadku skumulowaną dawkę genetyczną żylaków, szczególnie na lewej nodze, jestem bardzo aktywny fizycznie i wiem, że ćwiczenia siłowe nie sprzyjają mojemu schorzeniu. Ograniczyłem trening siłowy do 3 razy w tygodniu i w przeciwieństwie do treningów z przeszłości staram się, aby nie były to treningi długoczasowe i intensywne. Na każdym wykonuję tylko 3 ćwiczenia, z czego tylko raz w tygodniu robię 1 ćwiczenie w pozycji stojącej (wiem, że należy omijać ćwiczenia z obciążeniami na siłowni w pozycji stojącej przy moich żylakach). Oprócz tego chodzę 1 lub 2 razy w tygodniu na basen, w ramach poprawienia kondycji moich żylaków, i raz w tygodniu uprawiam futbol amerykański. Chciałbym, aby Pani mi pomogła. Czy 20 min treningu siłowego na orbitreku będzie miało tak dobre działanie na moje żylaki jak basen czy bieganie? Czy w ogóle orbitrek to dobry sprzęt na moje żylaki nóg? Chciałbym, żeby Pani mi poradziła także kilka wskazówek do mojego trybu sportowego, wiem, że najlepiej musiałbym rzucić wszystko, ale czy nie lepsza taka aktywność dla moich żylaków niż żadna? Pozdrawiam
24 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania

Witam!

Nie jest prawdą, że przy żylakach przeciwwskazana jest jakakolwiek aktywność fizyczna - wręcz przeciwnie. Jednak trzeba ją dobierać uważnie. Przeciwwskazane są przede wszystkim ćwiczenia izometryczne, wykonywane na siłowni, podnoszenie ciężarów - które tak obciąża nogi i zwiększa ciśnienie wewnątrznaczyniowe, przez nadmierne używanie tłoczni brzusznej. Ogólnie niewskazane są długotrwałe i ciężkie ćwiczenia. Natomiast stepery, jazda na rowerze mają działanie dobroczynne.
Myślę, że orbitrek również można zaliczyć do tej grupy. Choć u osób cierpiących z powodu drętwienia stóp/nóg, może on nasilać takie dolegliwości, w takim przypadku należy takie ćwiczenia ograniczyć.

Niemniej jednak basen zawsze będzie najbardziej dobroczynny - odciąża mięśnie, jednocześnie je wzmacniając. Jest niezastąpiony nie tylko w chorobach związanych z układem żylnym, ale np. kostno-stawowym, w tym w dyskopatiach kręgosłupa.

Jeżeli Pan nie chce zrezygnować z siłowni, proponuję konsultację z „osobistym trenerem” czy fizykoterapeutą, który pokaże, jaki jest najlepszy zestaw ćwiczeń dla Pana.

Serdecznie pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty