Czy orbitrek będzie dobrym rozwiązaniem?

Witam, mam 24 lata i odziedziczyłem po moim ojcu i dziadku skumulowaną dawkę genetyczną żylaków, szczególnie na lewej nodze, jestem bardzo aktywny fizycznie i wiem, że ćwiczenia siłowe nie sprzyjają mojemu schorzeniu. Ograniczyłem trening siłowy do 3 razy w tygodniu i w przeciwieństwie do treningów z przeszłości staram się, aby nie były to treningi długoczasowe i intensywne. Na każdym wykonuję tylko 3 ćwiczenia, z czego tylko raz w tygodniu robię 1 ćwiczenie w pozycji stojącej (wiem, że należy omijać ćwiczenia z obciążeniami na siłowni w pozycji stojącej przy moich żylakach). Oprócz tego chodzę 1 lub 2 razy w tygodniu na basen, w ramach poprawienia kondycji moich żylaków, i raz w tygodniu uprawiam futbol amerykański. Chciałbym, aby Pani mi pomogła. Czy 20 min treningu siłowego na orbitreku będzie miało tak dobre działanie na moje żylaki jak basen czy bieganie? Czy w ogóle orbitrek to dobry sprzęt na moje żylaki nóg? Chciałbym, żeby Pani mi poradziła także kilka wskazówek do mojego trybu sportowego, wiem, że najlepiej musiałbym rzucić wszystko, ale czy nie lepsza taka aktywność dla moich żylaków niż żadna? Pozdrawiam
24 LAT ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Nie jest prawdą, że przy żylakach przeciwwskazana jest jakakolwiek aktywność fizyczna - wręcz przeciwnie. Jednak trzeba ją dobierać uważnie. Przeciwwskazane są przede wszystkim ćwiczenia izometryczne, wykonywane na siłowni, podnoszenie ciężarów - które tak obciąża nogi i zwiększa ciśnienie wewnątrznaczyniowe, przez nadmierne używanie tłoczni brzusznej. Ogólnie niewskazane są długotrwałe i ciężkie ćwiczenia. Natomiast stepery, jazda na rowerze mają działanie dobroczynne.
Myślę, że orbitrek również można zaliczyć do tej grupy. Choć u osób cierpiących z powodu drętwienia stóp/nóg, może on nasilać takie dolegliwości, w takim przypadku należy takie ćwiczenia ograniczyć.

Niemniej jednak basen zawsze będzie najbardziej dobroczynny - odciąża mięśnie, jednocześnie je wzmacniając. Jest niezastąpiony nie tylko w chorobach związanych z układem żylnym, ale np. kostno-stawowym, w tym w dyskopatiach kręgosłupa.

Jeżeli Pan nie chce zrezygnować z siłowni, proponuję konsultację z „osobistym trenerem” czy fizykoterapeutą, który pokaże, jaki jest najlepszy zestaw ćwiczeń dla Pana.

Serdecznie pozdrawiam!