Czy organizm może normalnie funkcjonować bez masła?

Witam, Mam 35 lat, od dziecka nie spożywam masła. Czy organizm może normalnie funkcjonować bez niego? Ktoś kiedyś powiedział,że jest niezbędne, tak jak" olej w silniku w samochodzie" Czy kanapka zostanie odpowiednio przyswojona bez masła? Ogólnie mam problemy trawienne,czuję sie taki wyjałowiony. Dziękuję uprzejmie za wszelką pomoc. Pozdrawiam. Krzysztof R

Dzień dobry. Oczywiście, da się żyć bez masła. Jednak w zbilansowanej diecie nie może zabraknąć codziennej tłuszczu. Tłuszcz jest niezbędny w diecie, gdyż wchodzi w skład komórek ciała i ważnych substancji w organizmie (np.hormony), poza tym umożliwia wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczu (A, D, E, K) oraz daje nam dużo energii. Istnieje kilka rodzajów tłuszczu, które powinno się spożywać w mniejszej i większej ilości. Tłuszcze nasycone odzwierzęce (czyli te które zawiera m.in. masło, śmietana, produkty mleczne oraz tłuste mięso, wędliny, smalec, wyroby mięsne) powinny być spożywane w najmniejszej ilości. Jeśli spożywa Pan produkty mleczne, to masło nie jest konieczne. Istnieją także zdrowe nasycone tłuszcze roślinne (olej kokosowy i palmowy nierafinowany), które można jeść zamiast masła. Natomiast kwasy tłuszczowe nienasycone to niezbędne tłuszcze, które powinniśmy spożywać w większej ilości. A są to: orzechy i pestki (np. orzechy włoskie, migdały, sezam, pestki dyni), oleje roślinne nierafinowane m.in.: rzepakowy, oliwa z oliwek, lniany, rydzowy (oleje te należy spożywać na zimno np. jako dodatek do sałatek) oraz awokado i tłuste ryby morskie. Stosowanie powyższych olejów powinno także złagodzić problemy trawienne. Nie należy spożywać margaryny, gdyż zawiera ona bardzo szkodliwe tłuszcze trans, które podwyższają poziom złego cholesterolu we krwi i przyczyniają się do rozwoju miażdżycy.
Pozdrawiam serdecznie.

Witam,
Oczywiście organizm bez problemu poradzi sobie bez masła. Kanapki i inne posiłki zostaną przyswojone przez organizm we właściwy sposób.

Pozdrawiam,
Grzegorz Wichrzycki