Czy organizm może samodzielnie zwalczyć HCV?

Witam, Ok 7 lat temu stwierdzono u mnie obecność HCV (mąż tez jest chory -doszło już do marskości i małopłytkowości oraz żylaków przełyku). Ja nie mam żadnych objawów. Alat i aspat w normie, badanie usg wątroby ok. Czy istnieje szansa, że choroba się u mnie nie rozwija i jestem tylko nosicielem? Czy też na pewno wirus działa z ukrycia i za jakiś czas nieuchronnie czekają mnie takie objawy jak u męża? Dodam, że w momencie wykrycia byłam badana dokładnie w szpitalu zakaźnym, gdzie stwierdzono, że nie ma sensu podawanie mi interferonu i rybawiryny, bo straty dla organizmu będą większe niż zyski. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Zakażenie HCV przechodzi w fazę przewlekłą w 70-90% przypadków. Według innych źródeł w 15-50% przypadków dochodzi do eliminacji wirusa, czyli nie każde zakażenie HCV przechodzi w postać przewlekłą i prowadzi do marskości. Przewlekłemu zakażeniu nie zawsze towarzyszy wzrost ALT.
Aby jednoznacznie ocenić, czy w Pani organizmie znajduje się ten wirus należałoby wykonać specjalistyczne badania pod kierunkiem poradni chorób zakaźnych (oznaczyć HCV RNA). Prawidłowy poziom ALT oraz prawidłowy obraz wątroby w badaniu usg przemawiają zdecydowanie na Pani korzyść.