Czy ortodonta słusznie zasugerował usunięcie zębów?

Witam. Mam 20 lat i stwierdzono u mnie tyłozgryz oraz zaawansowane stłoczenie zębów. Ortodontka zleciła mi ekstrakcję obu górnych 4 aby zrobić miejsce dla reszty zębów. Zastanawia mnie fakt dalczego nie zdecydowała się na usunięcie 8 skoro obie na górze się już całkowicie wyżnęły. Wstępnie powiedziała,że 8 w tym momencie w leczeniu nie przeszkadzają i mogą zostać. Czy nie jest to lekkomyślne aby usuwać dwa zupełnie zdrowe zęby? Czy nadal stosuje się metodę usuwania 4 i czy jest ona skuteczna? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Kwestia usuwania czwórek jest kontrowersyjnym tematem w ortodoncji. Plan leczenia zależy od wyznawanej przez ortodontę szkoły. Alternatywą jest zwykle wysuwanie żuchwy i rozbudowa ortopedyczna szczęki wg zasady "to extract for face not for space". Pozdrawiam