Czy osoba chora na Celiakię może stosować lek Eltroxin?

Witam. Przepisano mi nowy lek o nazwie Eltroxin (Letrox na mnie nie działał), lecz w składzie zauważyłam skrobię żelowaną- czy jest to bezpieczna substancja, skoro choruję równocześnie na celiakię?

Dzień dobry,

niestety nie ma informacji na temat skrobi ( czy jest z pszenicy czy np. z kukurydzy). Może Pani zasięgnąć informacji u producenta leku. Jeżeli jest to skrobia pochodzenia pszenicznego - należy zrezygnować z leku.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

Ciężko jest mi określić jakiego pochodzenia jest owa skrobia, ale prawdopodobnie może ona być zanieczyszczona glutenem. Substancje występujące w lekach, które mogą zawierać gluten (w zależności od źródła pochodzenia) to:
- dekstryna
- glikolan sodowy skrobi
- maltodekstyna
- skrobia modyfikowana
- skrobia żelowana
- skrobia pszeniczna

Warto dodatkowo zapytać o dodatkowe informację famaceutę w aptece.
Pozdrawiam
Dietetyk, mgr Marianna Hall
Centrum Dietetyki Nutrado (www.nutrado.pl)