Czy osoba chora na depresję jest świadoma swojej choroby?

Czy osoba chora na depresję może być jej świadoma? Czy jeśli taka świadomość występuje to jest to raczej kwestia złego nastroju i obciążenia jakimiś zewnętrznymi czynnikami

Witam serdecznie

Osoba chorująca na depresję może zacząć być jej świadoma. Ważne by skorzystać z pomocy psychologa, psychiatry , żeby dobrze zdiagnozować tą chorobę i zacząć leczyć. Pomoc profesjonalisty pomoże uporać się z problemami , wzmocnić system wartości ,zacząć na nowo cieszyć się z codziennego funkcjonowania.
Pozdrawiam ciepło
Anna Reklewska psychoterapeuta

Tak, Proszę Pana,
Osoba chora na depresje może być tego świadoma. Należy odróżnić depresje od przejściowego pogorszenia nastroju. Takie przejściowe obniżenie nastroju może wynikać z jakichś zdarzeń, które dana osoba przeżywa jako niekorzystne dla niej.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Wszystko zależy od momentu choroby, odbytej psychoedukacji i świadomości oraz akceptacji swojej choroby. Ogólnie rzecz ujmując- chorzy na depresje są świadomi choroby.

Witam,
rożnie to bywa, zwykle osoba cierpiąca na depresję odczuwa obniżoną jakość swojego życia, obniżoną samoocenę oraz często zmniejszoną wiarę z ludzi, świat. Istnieje depresja kliniczna oraz tzw. reakcja depresyjna, czyli reakcja na sytuacje życiowe, choć rozróżnienie to jest nieco sztuczne. Zachęcam do wizyty u specjalisty może pomóc zrozumieć swoje problemy. Pozdrawiam.