Czy osoba chora na depresję może przestać kochać?

czy osoba chora na depresję może przestać kochać nie mieć ochoty na przytulenie przez partnera a wręcz przeciwnie czuje niechęć? czy można usprawiedliwiać się depresją i udawać że nic się nie stało i powiedzieć w związku "biorę urlop" jak minie depresja to do niego wrócę??

Dzień dobry!

Jednym z objawów depresji jest właśnie zobojętnienie, stępienie uczuć, podenerwowanie, niechęć nawet wobec spraw neutralnych czy kiedyś przyjemnych, aż do wrogości wobec najbliższych.
Nie jest to "usprawiedliwianie", ale warto mieć świadomość mechanizmów choroby.

Osoba cierpiąca na depresja powinna pozostać zarówno pod opieką lekarza psychiatry, jak i w psychoterapii.

Pozdrawiam!

Depresja może być powodem wycofania z relacji, nie tylko partnerskiej. Zwykle apatia, anhedonia i obojętność emocjonalna, jaka dotyka osoby chorujące na depresję utrudnia im kontakt i relacje z innymi ludźmi, co najdotkliwiej odczuwane jest przez partnerów.
Pytanie jednak czy partnerka rzeczywiście cierpli na depresję? I czy podjęła leczenie? Jeśli tak, być może warto dać związkowi szansę, a ważne życiowe decyzje podejmować po osiągnięciu przez nią stabilnego emocjonalnie stanu.