Czy osoba chorująca na neuralgie półpaścową może zarażać ospą wietrzną?

Dzien dobry mam pytanie, czy osoba chorujaca na neuralgie popółpaścową. Przeszla półpaśca 2 lata temu może zarazić drugą osobę osba wietrzną ?

Nerwoból po zapaleniu nerwu spowodowanym wirusem półpaśca jest wynikiem uszkodzenia nerwu a nie czynnej infekcji więc nie jet zaraźliwy.

Półpasiec jest chorobą zakaźną wywołaną przez tego samego wirusa, który wywołuje ospę wietrzną (viracella-zoster virus – VZV). U niektórych chorych po przebyciu ospy wietrznej i zagojeniu się zmian skórnych wirus „ukrywa” się w organizmie i w sprzyjających okolicznościach uczynnia się wywołując półpasiec. Półpasiec jest kliniczną manifestacją reaktywacji VZV ( wirusa opryszczki) znajdującego się w stanie uśpienia w zwojach korzenia tylnego. Wirus opryszczki jest bardzo rozpowszechniony w przyrodzie, ale uaktywnia się w stanach osłabionej odporności, u ludzi w starszym wieku, w chorobie nowotworowej, po chemioterapii i w stanach wycieńczenia. Ponad 50% infekcji półpaśca występuje po 45 roku życia. Ryzyko wystąpienia półpaśca szacuje się na 10-20% w populacji ogólnej, a u pacjentów po 80. roku życia - na przekraczające 50%.

W tego rodzaju bólu neuropatycznym do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne (z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny tj wenlafaksyna, duloksetyna oraz tójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych tj doksepina, imipramina, amitryptylina, nortryptylina) oraz leki przeciwpadaczkowe (gabapentyna, pregabalina). Podkreślić należy, że leki te są skuteczne tylko wtedy, gdy są stosowane w odpowiedniej, często wysokiej dawce oraz przez odpowiednio długi czas.
W Poradniach Leczenia Bólu stosuje się blokady nerwów obwodowych korzeni lub zwojów międzykręgowych. Z nowych metod godna polecenia jest termolezja.