Czy osoba chorująca na zwyrodnienie barwnikowe siatkówki może stracić wzrok?

Dzień dobry choruje na zwyrodnienie barwnikowe siadkówki oczopląs krótkowzroczność uszkodzony nerw wzrokowy mam też delikatną zaćmę. Chciałbym się dowiedzieć. Czy mogę stracić wzrok całkowicie gdybym podjął się operacji zaćmy. Lub czy mogły by się te inne choroby pogłębić. I spowodować utratę wzroku? Boję się że stanę się niewidomy,

Lek. Michał Lenard

Operacja zaćmy, tak jak każdy inny zabieg operacyjny niesie za sobą pewne ryzyko wystąpienia powikłań m. in. utraty wzroku. Jednak w przypadku tej operacji ryzyko jest bardzo małe, wzrok traci mniej niż 0,1% operowanych pacjentów. Sugeruję skierować się na wizytę do okulisty, który Pana zbada, wytłumaczy na czym polega zabieg i odpowie dokładnie na Pana pytania i wątpliwości. Pozdrawiam!