Czy osoba, która dba o higienę może zachorować na grzybicę?

Przeczytałam, że jeśli białej wydzielinie towarzyszy świąd i pieczenie to jest to grzybica. Czy to na pewno musi być grzybica? Jestem osobą czystą, nie zaniedbuję nigdy swojej higieny intymnej. Jak więc mogłabym się tym zarazić? Czy muszę wybrać się do lekarza? Jak można to wyleczyć? Proszę o odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Bardo prawdopodobne, że cierpi Pani na grzybicę pochwy. Jest to często występujące schorzenie, które wcale nie musi być spowodowane niewystarczającą higieną. Wręcz przeciwnie, bardzo często sprzyja mu zbyt częste mycie okolic intymnych, szczególnie zaś irygacje pochwy, które wypłukują pałeczki kwasu mlekowego - "dobre" bakterie pochwowe, które zwalczają czynniki chorobotwórcze. Grzyby (drożdżaki) są najczęściej naturalnym składnikiem flory pochwy, tyle tylko, że jest ich zwykle niewiele, tak iż nie wywołują żadnych objawów. Radzę zgłosić się do learza ginekologa, który zdiagnozuje ewentualną grzybicę i wdroży odpowiednie leczenie. Zapraszam również do lektury artykułu w naszym serwisie: http://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy. Pozdrawiam!