Czy osoba z amnezją nadal boi się danego stresora?

Witam, chcialam zapytać o dzisiejszy temat specjalistę, ale niestety nie znam nikogo takiego osobiście. Czy osoba z amnezją (kompletnie nic nie pamiętająca, nie z amnezją częściową) wcześniej mająca fobię (np. arachnofobię czy lęk wysokości) nadal ją ma, nadal boi się danego stresora, czynnika po nadejściu amnezji? To bardzo ważne i byłabym wdzięczna za szybką odpowiedź lub o materiały, w których znajdę odpowiedź na powyższe pytanie. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam,

Amnezja to czasowy lub trwały zanik pamięci. Wyróżnia się kilka rodzajów amnezji. Amnezja następcza występuje wówczas gdy człowiek nie potrafi zapamiętywać nowych informacji. Zazwyczaj jest ona wynikiem uszkodzenia środkowych obszarów płata skroniowego. Z amnezją wsteczną z kolei mamy do czynienia gdy człowiek nie pamięta zdarzeń, który wystąpiły przed utratą pamięci. Amnezja wsteczna może być spowodowana urazem głowy, padaczką, psychozą lub nerwicą. Amnezja całkowita polega na tym, że pacjent traci zdolność zapamiętywania nowych informacji oraz nie pamięta zdarzeń z przeszłości. Odpowiadając na Pani pytanie istotne jest jaki to jest rodzaj amnezji. W przypadku amnezji następczej pacjent nadal może cierpieć na fobię (arachnofobię lub lęk wysokości). W przypadku amnezji wstecznej natomiast możliwe jest że czynnik powodujący wcześniej fobię nie będzie już stresorem. W przypadku amnezji całkowitej bardzo prawdopodobne jest że fobia która wcześniej dręczyła pacjenta nie będzie już problemem. Mogą jednak oczywiście wystąpić wyjątki od tej reguły.

Pozdrawiam
Karolina Kapias
www.strefarozwoju.org.pl