Czy osoba z depresja jest niebezpieczna dla otoczenia?

Dzien dobry, Moj wspolokator oraz wlasciciel. Prawdopodobnie cierpi na depresje (zauwazylam tabletki antydepresyjne oraz dolujace podejscie do zycia). Bardzo duzo pije w samotnosci przed telewizorem rozmawia do siebie. Napoczatku chcialam sie zaprzyjaznic dzis staram sie zdystansowac relacje. Boje sie ze moze mi cos zrobic. Czy moje obawy sa uzasadnione czy taka osoba predzej zeobi sobie sama krzywde? Jestem dosc lekowa osoba. Dziekuje za odpowiedz

Dzień Dobry Pani,

Chorzy z depresją cierpią na deficyt nastroju i spowolnienie psychoruchowe, co
oznacza, że są po mniej aktywni.
Nie są niebezpieczni dla otoczenia, i jeśli podejmują zachowania agresywne, to są to akty autoagresywne, czyli skierowane przeciwko sobie.

Z przesłaniem wszystkiego najlepszego,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Osoby chore na depresję są takimi samymi ludźmi jak osoby zdrowe- nie stanowią zagrożenia ze względu na chorobę. Jedyne co wzbudza mój niepokój w Pani opisie, to zażywany przez tą osobę alkohol. Ludzie pod wpływem alkoholu mogą tracić panowanie nad sobą i być agresywni.

Witam, zachowania agresywne mogą być związane ze wzrostem wrażliwości na bodźce, napięciem emocjonalnym, stresem, ograniczeniem kontroli, także zaburzenia depresyjne mogą wpływać na poziom zachowań agresywnych lub autoagresję. Rozdrażnienie, niższy próg odporności emocjonalnej oraz ograniczona kontrola zachowania w połączeniu z alkoholem może wpłynąć na zmianę zachowania. Pozdrawiam serdecznie