Czy osoba z insulinoopornościąą i PCOS może zrezygnować z stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Witam. Moje pytanie jest dość złożone. 5 lat temu zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne. Od roku mam stwierdzoną insulinooporność i PCOS. Nie biorę żadnych dodatkowych leków, tylko dieta i sport. Ze względu na migreny lekarz rodzinny odradził mi ostatnio branie tabletek. Czy przy powyższych chorobach mogę to zrobić? Chcę zauważyć, że prócz pęcherzyków w jajnikach i problemów z insuliną nie miałam innych objawów PCOS.

Tabletki antykoncepcyjne nie wpływają na wrażliwość tkanek na działanie insuliny. Odstawienie jakichkolwiek leków powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym - ginekologiem bądź endokrynologiem.
Zarówno przy PCOS jak i przy insulinooporności niezmiernie ważny jest model żywienia - zarówno pod względem regularności, częstotliwości jak również skład posiłków musi być prawidłowo dostosowany do Pani schorzeń oraz stylu życia.

Pozdrawiam
Dietetyk mgr Marianna Hall
Centrum Dietetyki Nutrado
(www.nutrado.pl)