Czy osoba ze schizofrenią powinna leczyć się w szpitalu?

Moja mama jest schizofrenikiem. Przeszła operację endoprotezy stawu biodrowego i choroba wróciła (nie chce współpracować z rehabilitantem, nie wykonuje zaleconych ćwiczeń). Nie chce się rehabilitować. Cały czas tylko leży i śpi. Czy mogę poprosić lekarza psychiatrę o skierowanie na leczenie do szpitala, na podratowanie psychiki

Witam!
Leczenie w Szpitalu Psychiatrycznym może być tylko za zgodą pacjenta. Jeżeli z przyczyn chorobowych pacjent nie godzi się na leczenie szpitalne, a jego stan zagraża bezpośrednio jego życiu lub zdrowiu to zgodę za niego może wyrazić Sąd w trybie nagłym. Jest jeszcze tryb wnioskowy, gdzie następuje pogorszenie, a leczenie szpitalne daje szansę poprawy stanu zdrowia. Tu także decyzję podejmuje Sąd. Jest Ustawa O
Ochronie Zdrowia Psychicznego, gdzie odpowiednimi przepisami regulowane są wszelkie sprawy dotyczące chorych psychicznie. Wasz lekarz leczący powinien znać przepisy i odpowiednio doradzić!
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.