Czy osobie z nerwicą natręctw i depresją pomoże bioffedback?

witam 2 lata temu pojawiła się nerwica natręctwa,a teraz stan lękowo depresyjny,którym jestem przerażoną,bo miałam myśli samobójcze.W domu nikt mi w to nie wierzy,że z lenistwa i niechęci do pracy,to mam,tragedia!,nie mieć wsparcia... Nie mam pieniążków i czasu na psychoterapię,bo mam małe dziecko,mąż na delegacji...czy np. oprócz farmakologii pomoże mi bioffedback z 20 sesji?. Przeklęta chora,tak bić się z własnymi myślami i samym sobą.Jestem bardzo wrażliwa i strasznie to przeżywam,chce żyć,ale wegetuję

Witam,

Problem który Pani opisuje nie jest błahostką, dlatego też nie istnieją na niego "magiczne sposoby na skróty". Terapia biofeedbeck jak najbardziej może wspomóc proces zdrowienia, jednak nie stawiałabym na nią jaką na jedyną metodę. Wg badań i statystyk wciąż najskuteczniejsza jest systematyczna psychoterapia połączona z farmakoterapią. Jeśli chodzi o nerwicę natręctw bardzo pomocne jest podejście poznawczo-behawioralne, udaje się często stosunkowo szybko obniżyć lub usunąć objawy. Jeśli nie ma Pani możliwości podjęcia indywidualnej psychoterapii prywatnie (rzecz zrozumiała że wiąże się to z dużymi kosztami miesięcznymi) polecam zapisanie się do poradni zdrowia psychicznego na wizytę u psychologa i psychiatry. W wielu poradniach istnieją możliwości skierowania na indywidualną psychoterapię.

Pozdrawiam
Karolina Kapias
www.strefarozwoju.org.pl

Nie. Bioffedback nie sprawi, że objawy depresji lub nerwicy natręctw znikną, nie należy on do metod skutecznych w leczeniu tych zaburzeń. Jeżeli ma Pani czas na biofeedback, to tym bardziej miałaby Pani czas na psychoterapię, gdyż może ona trwać krócej niż 20 sesji. Jeżeli od dwóch lat cierpi Pani na nerwicę natręctw, która nie jest leczona, w jej wyniku mogły wykształcić się także zaburzenia nastroju. Najważniejsza jest teraz poprawna diagnoza i określenie, które zaburzenie z czego wynika i zajęcie się głównym problemem, który obecnie najbardziej przeszkadza Pani w prawidłowym i satysfakcjonującym funkcjonowaniu. W przypadku nerwicy natręctw jako terapia z wyboru zalecana jest psychoterapia poznawczo-behawioralna metodą wydłużonej ekspozycji, w przypadku bardzo utrwalonego zaburzenia włącza się leki SSRI. Także w leczeniu depresji terapia poznawczo-behawioralna wyróżnia się wśród form psychoterapii najlepiej udokumentowaną skutecznością w leczeniu i jest zalecana w przypadku depresji o lekkim i umiarkowanym nasileniu. W przypadku depresji głębokiej włącza się leki przeciwdepresyjne. Zarówno psychoterapia poznawczo-behawioralna nerwicy natręctw, jak i depresji trwa zazwyczaj kilkanaście spotkań (czyli mniej niż wspomniany przez Panią biofeedback).Terapia ta skupia się na usunięciu objawów depresji oraz - poprzez zmianę przekonań i sposobów myślenia – na zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby. Wymaga także aktywnej pracy ze strony pacjenta - nie jest magicznym rozwiązaniem, aby zadziałała pacjent musi się zaangażować w terapię, bo w dużej mierze od tego zależy jej sukces. Warto zwrócić uwagę na to, że im dłużej zwleka się z podjęciem leczenia tym objawy bardziej się utrwalają i pogłębiają, nie ma więc na co czekać. Mimo trudnej sytuacji i ciężkich przeżyć, Pani rozpoczęła już pierwszy krok - myśli Pani o zmianie i szuka informacji o tym, co może Pani pomóc jej dokonać - warto więc go dokończyć.

Pozdrawiam, życzę powodzenia oraz odwagi w podjęciu kolejnego kroku w kierunku skutecznej zmiany swojego życia.

Justyna Sordyl-Grajcar

www.psychoterapeutakatowice.pl
psychoterapeutakatowice@gmail.com