Czy otępienie podczas leczenia boreliozy może być spowodowane przez antybiotyki?

Witam,

ok. 4 miesiące temu test Elisa i Western blot potwierdził, że mam boreliozę. Wykryto mi ją przypadkiem. Miałem objawy, takie jak delikatne pogorszenie pamięci, lekkie podenerwowanie, ale wszystko to nie stwarzało większych problemów w życiu, a nawet nie podejrzewałem, że jestem na coś chory. Moje leczenie wg Ilads trwa już 3,5 miesiąca, zastanawia mnie znaczne pogorszenie koncentracji i problemy z myśleniem od pierwszego dnia kuracji, tyle że nie nosi to cech reakcji herxa, czyli KAŻDEGO dnia jest tak samo źle, nie ma okresowych popraw ani pogorszeń. Moje pytanie: Czy problemy z koncentracja to efekt herxa, czy jest to po prostu skutek uboczny brania takich ilości antybiotyków (czyli otępienie byłoby zauważalne nawet, gdybym był zdrowy, a brałbym te antybiotyki)? Wiele osób (nie lekarzy) wmawia mi, że jest to herx. Ja sam nie jestem pewien.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Czy miał Pan zdiagnozowaną neuroboreliozę? Przez pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego? Według prawa obowiązują nas, tzn. w Polsce, przede wszystkim standardy europejskie - i w osobistej praktyce (pracuję na oddziale neurologii szpitala warszawskiego), nie stosujemy schematu leczenia wg Ilads.

Jednak mogę napisać, iż:
- by określić, czy rzeczywiście są obecne u Pana objawy otępienia należy przeprowadzić badanie neuropsychologiczne. Sam brak koncentracji i pogorszenie pamięci bez badań obiektywnych to za mało.
- zgłaszane przez Pana dolegliwości rzeczywiście mogą utrzymywać się w reakcji Herxeimera, która może się utrzymywać przez długi czas - wymieniane objawy mogą występować również jako objaw choroby podstawowej - neuroboreliozy (jeżeli ona jest) - i nie da się w tej chwili określić, w którym to mechanizmie występują.
- w ostatniej kolejności podejrzewałabym antybiotyki o takie działania niepożądane, mimo, że nie wiem, które są u Pana stosowane.

Mimo prawidłowego leczenia boreliozy pozostają niekiedy subiektywne objawy takie jak: zmęczenie, bóle mięśniowe, gorsza koordynacja, zaburzenia uwagi, labilność emocjonalna - jeżeli, takie objawy utrzymują się powyżej 6 miesięcy od ukończonego leczenia, rozpoznajemy post-Lyme disease syndrome. Według europejskich zaleceń - dłuższe niż 30-dniowe kuracje antybiotykowe z powodu powyższych objawów nie przynoszą poprawy, a potencjalnie niosą ryzyko wystąpienia objawów ubocznych, dlatego nie są zalecane.

Serdecznie pozdrawiam!