Czy paciorkowce kałowe należy leczyć w ciąży?

Witam, mam 33 lata i jestem w 34 t.c., na ostatniej wizycie lekarz pobrał mi wymaz z kanału szyjki macicy w celu wykonania badania w kierunku paciorkowca. Nie stwierdzono Streptococcus agalactiae, który jest groźny dla dziecka, natomiast stwierdzono obecność Enterococcus faecalis szczep HLAR.

Proszę o odpowiedź: czym grozi obecność paciorkowca kałowego dla mnie i dla dziecka? Czy należy to leczyć od razu w ciąży? Czy tak jak w przypadku paciorkowców b-hemolizujących trzeba przed porodem dostać antybiotyk?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rozpoznana bakteria nie stanowi wysokiego zagrożenia dla płodu, wypadałoby jednak przeleczyć Panią w miarę szybko, tak by nie sprokurowała przedwczesnego porodu.

Rozumiem, że po otrzymaniu wyniku posiewu nie odwiedziła Pani jeszcze swojego ginekologa prowadzącego ciążę. Do wyniku powinien być załączony antybiogram, wskazujący wrażliwość rozpoznanych bakterii na leki. Jeżeli nie ma go, to lekarz przepisze prawdopodobnie globulki o szerokim spektrum działania, których zadaniem będzie przywrócenie prawidłowej równowagi bakteryjnej w pochwie.

Pozdrawiam serdecznie!