Czy palenie marihuany może powodować zaparcia?

Ponieważ byłem ostatnio w Holandii przez ostatnie pół roku trochę wypaliłem marihuany, ale po powrocie dalej palę i mam kłopoty z wypróżnianiem od jakiś 3 tygodni, a zaczęło się wszystko od tego, że strasznie się denerwowałem w pracy. Byłem u paru lekarzy, zrobiłem badania i wszystko jest w normie, nic mnie nie boli, lekarz powiedział, że to nic poważnego, ale dalej nie mogę się dobrze wypróżnić; przepisał i lekarstwa i dopiero zażywam je od 2 dni.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Kanabinoidy wywierają wpływ na przewód pokarmowy. Receptory dla substancji czynnych zawartych w konopiach znajdują się w zakończeniach nerwowych unerwiających przewód pokarmowy. Kanabinoidy wywierają rozluźniający wpływ na mięśnie gładkie jelit, spowalniając ich perystaltykę, zmniejszają również wydzielanie soków trawiennych.

Przewlekłe palenie może zaburzać pracę jelit, prowadząc do zaparć. W tej sytuacji wskazane jest odstawienie marihuany, dieta zawierająca duże ilości błonnika oraz leki poprawiające motorykę jelit.

Z pozdrowieniami

Lek. Agnieszka JamroĹźy

Jeżeli łączysz to ze stresem w pracy to może być IBS a tę chorobę najlepiej skonsultować z dobrym psychoterapeutą lub psychiatrą ponieważ ma źródło w psychice.

Pozdrawiam.