Czy papierosy osłabiają skuteczność Atywii?

Witam, zmieniałam tabletki antykoncepcyjne z Novynette na aktywia i w ulotce aktywii znalazłam: "Palenie papierosów zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych podczas przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych: zawału mięśnia sercowego i udaru. Przyjmując lek Atywia należy przerwać palenie zwłaszcza po 30 roku życia. W przypadku dalszego palenia należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji." Czy to oznacza, że papierowy osłabiają ich działanie? Jest jakaś dopuszczalna ilość?

Renata GrzechociĹska

Raczej nie powinny wpływać na skuteczność. Na pewno połączenie papierosów z antykoncepcją ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie, gdyż często powoduje nasilenie ich działań niepożądanych.