Czy papierosy to jedyna przyczyna zmęczenia?

Mam 54 lata , wracając z zakupów podchodzę pod niewielką górkę i idę po schodach na drugie piętro jestem strasznie zmęczony , aż mi ciężko oddychać , palę papierosy proszę mi powiedzieć czy to jest jedyna przyczyna mojego zmęczenia i pod jakim kątem masz się zbadać

Dzień dobry,

Oczywiście poza paleniem tytoniu mogą istnieć inne przyczyny tego, jak bardzo czuje się Pan zmęczony. Najlepiej, gdyby zgłosił się Pan do swojego lekarza, który po zebraniu dokładnego wywiadu i zbadania Pana zleciłby najbardziej potrzebne badania i zalecił dalsze postępowanie. Niewykluczone, że jeśli Pan dużo pali, może mieć Pan przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, aczkolwiek warto wykonać przynajmniej wymienione poniżej badania, które przybliżą Pana do postawienia diagnozy:
Morfologię z rozmazem, elektrolity, układ krzepnięcia + D-dimery, glukozę, ALAT, ASPAT, kreatyninę, CRP i/lub OB oraz TSH. Warto także wykonać rtg klatki piersiowej oraz spirometrię i EKG. Na podstawie tych wyników Pana lekarz wyda stosowne, dalsze zalecenia lub w razie konieczności zaleci poszerzenie diagnostyki.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista diabetolog
specjalista endokrynolog