Czy paracetamol i wit. C w dużych ilościach osłabiają działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, Panuje ogólne przekonanie, że paracetamol i wit. C w dużych ilościach osłabiają działanie tabletek antykoncepcyjnych. Biorę teraz Belarę i w ulotce nie ma nic napisane zarówno o jednym i o drugim, czy to oznacza, że akurat na te tabletki paracetamol i wit. C nie wpływają i można obydwie rzeczy łykać bez obaw o zabezpieczenie?

Magdalena Mroczek

Jeśli chodzi o paracetamol to interakcja może nastąpić przy przekroczeniu zalecanej dawki paracetamolu. Witamina C może podnosić stężenie estrogenu we krwi, przez co wzmacnia działanie antykoncepcji hormonalnej. Ostrożnie należny odstawiać wit C, bo może to prowadzić do obniżenia estrogenów. Nie zbadano w jakim stopniu obniżenie estrogenu wpływa na skuteczność antykoncepcji hormonalnej.

Renata GrzechociĹska

Witam.
Zarówno witamina C jak i paracetamol nie wpływają na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.
Pozdrawiam.