Czy paroksetyna może zaburzać koncentrację?

Jestem 24 mężczyzną. Mam zaburzoną koncentrację, zażywam paroksetynę 60mg, sulpiryd 100mg, kwetiapinę xr 300mg, mianserynę 30 mg. Czy paroksetyna może zaburzać koncentrację? Czy sertralina mniej szkodzi koncentracji? Czy sertralina ma profil aktywizujący i dodaje energii?

Szanowny Panie, opisane leczenie prawdopodobnie wymaga bardziej kompleksowej weryfikacji, gdyż przyjmuje Pan dwa leki przeciwdepresyjne, z czego jeden w maksymalnej dawce (właśnie paroksetyna) oraz dwa leki przeciwpsychotyczne. Trzy z tych leków mają wśród częstych działań niepożądanych sedację polekową, czyli senność wiążącą się z przyjmowaniem danego farmaceutyku. Czyli potencjalnie te efekty mogą się sumować. A z sedacją polekową może się wiązać pogorszenie koncentracji uwagi. Pewne działania recepetorowe samej paroksetyny mogą w swoisty sposób wywoływać takie efekty niepożądane. Poza tym, choć nie pisze Pan z jakiego powodu jest leczony, w wielu zaburzeniach psychicznych (w tym afektywnych i lekowych) obecne mogą być zaburzenia/deficyty funkcji poznawczych, w tym koncentracji uwagi. Trudno ocenić czy w Pana przypadku lepiej by się sprawdziła sertralina, ale warto sprawdzić czy koniecznie musi Pan przyjmować 4 leki psychotropowe, w tym trzy mogące wywoływać senność (i wtórnie - zaburzenia koncentracji uwagi).
Pozdrawiam serdecznie
Paweł Brudkiewicz