Czy paroksetyna zwiększa działanie melatoniny w przypadku łączenia leków?

Witam Państwa! Niedawno odstawiłem paroksetynę w leczeniu zespołu depresyjno-lękowego ponieważ substancja ta wywołała u mnie uciążliwą bezsenność, a lęk z przygnębieniem wycofały się (b. powolne, odstawianie). Czy w obecnej chwili stosowanie MELATONINY byłoby bezpieczne i zarazem wskazane? Nadmieniam, że leki z grupy benzodiazepin przestały już pomagać mi na sen w małych dawkach. Ponadto czy prawdą jest , że paroksetyna zwiększa działanie melatoniny w przypadku łączenia tych leków? Pozdrawiam!

Warto także - oprócz farmakoterapii_ przyjrzeć się innym możliwościom radzenia sobie z objawami. Psychoterapia pozwala zrozumieć i przepracować emocjonalne przyczyny zaburzeń (w tym bezsenności), zachęcam zatem do przemyślenia podjęcia także leczenia psychoterapeutycznego.

Sugerowałabym Panu porozmawiać z lekarzem psychiatrą, który przepisywał Panu leki i zna Pana historię choroby.

W wielu przypadkach leczenie farmakologiczne zespołów lękowo - depresyjnych stosunkowo szybko likwiduje objawy choroby. Ale w równie wielu przypadkach po odstawieniu leków, objawy wracają i to w większym nasileniu. I dlatego warto byłoby skorzystać także z psychoterapii. Bo podstawą leczenia depresji obok leczenia farmakologicznego jest właśnie psychoterapia.

W trakcie leczenia farmakologicznego oczywiście łatwiej jest funkcjonować i nastrój powinien utrzymywać się na stałym poziomie. Ale problemy pozostają te same, tylko inaczej na nie się patrzy. Proszę pamiętać, że leki pomagają przejść przez trudny czas, ale nigdy nie rozwiążą problemów, które wywołały depresję czy lęki.

Życzę wszystkiego dobrego,
Magdalena Nagrodzka

PSYCHOLOG KLINICZNY