Czy PCO wpływa niekorzystnie na przebieg ciąży?

Witam po raz kolejny:)
Chciałam zapytać, czy PCO wpływa niekorzystnie na płód?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Niestety zespół policystycznych jajników wpływa negatywnie nie tylko na szansę na zajście w ciążę, ale również na prawdopodobieństwo jej szczęśliwego donoszenia. Przyjmuje się, że około 15 proc. ciąż u zdrowych kobiet ulega poronieniu, podczas gdy u kobiet chorujących na PCOS wskaźnik ten może wynosić nawet 50proc.
Występuje znacznie większa szansa rozwinięcia się nadciśnienia u matki, zaburzeń krzepnięcia krwi, czy cukrzycy ciążowej i jej powikłań u dziecka, w postaci np. zbyt dużej masy. Konieczna jest kontrola poziomu cukru w ciąży, jego ewentualne regulowanie oraz kontrola ciśnienia tętniczego krwi.
Istnieje pogląd, że po szczęśliwie zakończonej ciąży objawy PCOS są mniej nasilone, następuje względne wyregulowanie hormonalne, a zajście w kolejną ciążę jest prostsze.
Pozdrawiam serdecznie!