Czy PCOS utrudni mi zajście w ciążę?

Witam. Mam 31 lat stwierdzony PCOS (usg i badania hormonów), insulinooporność, niedoczynność tarczycy i hiperprolaktynemię. Leczę się i nie mam nadwagi. Jeszcze nie rodziłam i ciagle słyszę o trudności zajścia w ciążę. Czy naprawdę w tym wieku i z tymi przypadłościami jest tak ciężko? Podobno im wcześniej tym lepiej.Czy czas ma aż tak duże znaczenie?

Dzień dobry,

niezależnie od jednostek chorobowych łatwiej jest zajść w ciąże ( szybciej) przed 30 rokiem życia. Ponadto jest to także bezpieczniejszy czas ( mniejsze prawdopodobieństwo na rozwój chorób u dziecka).

Natomiast PCOS także może utrudniać proces zajścia w ciąże, ale jest to możliwe.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga