Czy pęcherzyk ciążowy nie jest za mały?

Mam 18 lat. Ostatnią miesiączke miałam 14 maja 2010 r. 16 czerwca poszlam na badanie USG. Myślałam że mam cystę (mialam ją po lekach na nerwicę jakiś rok temu). Jednak USG dopochwowe wykluczyło zmiany na jajnikach, a wykazało pęcherzyk ciążowy 9 mm, jeszcze bez szczegółowych zarysow plodu. Według miesiaczki był to 5 tydz. Czy pecherzyk ciążowy nie był wtedy zbyt mały? Tydzień przed badaniem zaczeły sie objawy, tj. senność, częste oddawanie moczu, obrzmiale i bolące piersi. Czy to normalne, że nie było jeszcze zarysów płodu? To moja pierwsza ciąża i jestem przewrażliwiona, ale po prostu nie mam kogo zapytać. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam, Hanna

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Średnica pęcherzyka ciążowego zmierzona w badaniu USG była w normie. Struktura zarodka powinna być możliwa do uwidocznienia pod koniec 5 tygodnia ciaży (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki), przy założeniu, że do zapłodnienia doszło ok. 14 dnia cyklu. Niewykluczone, że do poczęcia doszło, w Pani przypadku, nieco później.

Proszę spokojnie poczekać na kolejne badanie USG - teraz powinno być możliwe uwidocznienie zarówno zarodka, jak i czynności jego serca.

Pozdrawiam serdecznie!