Czy pessarium może spaść?

Witam!
Pessarium miałam założony w szpitalu w 28 tyg. ciąży, bo szyjka mi się skróciła w 60 proc. Dzień po założeniu pessarium lekarz stwierdził, że jest prawidłowo założony i mnie do domu wypuścił.

Jednak mam pytanie, czy on mi może spaść? Bardzo się boję, to moja 3 ciąża i boję się, że znowu ją stracę.

Witam serdecznie!
Jeżeli lekarz potwierdził prawidłowe założenie pessarium, to wszystko powinno dobrze się zakończyć. Prawidłowo założony krążek praktycznie nie wypada. Zdarzają się takie przypadki w trakcie silnych skurczów macicy tuż przed porodem. Zwykle jednak lekarz po 36 tygodniu ciąży sam decyduje o wyjęciu krążka.
Pessarium jest najlepszą metodą leczenia niewydolności cieśniowo-szyjkowej.
Wiem, że po takich przeżyciach jest ciężko uwierzyć, że będzie dobrze, ale wygląda na to, że naprawdę wszystko się dobrze ułoży.
W najgorszym przypadku może dojść do porodu przedwczesnego. Dzieci urodzone po 24 tygodniu ciąży mają już duże szanse na przeżycie i na późniejszy prawidłowy rozwój.
Pozdrawiam