Czy picie coli szkodzi zdrowiu?

Piję dużo coca-coli zero, około 2l dziennie - zamiast wody. Pytanie, jak bardzo szkodzi to mojemu zdrowiu, wiem, że jest tam aspartam, jedni twierdzą nie zagraża zdrowiu, inni panikują że jest winny wszystkim chorobom na całym świecie... Jakiś rok temu zaczęly wypadać mi włosy, mam już ich bardzo mało. Potrzebuje pomocy, bo żadne preparaty ani leki nie pomagają mi. Mam 21 lat.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam,

Aspartamowi przypisywane jest działanie rakotwórcze i w tej kwestii faktycznie występują spory. Jeżeli jednak mowa o skutkach jakie wywołuje przy nadmiernym spożyciu, to są one oficjalnie uznane, za występujące. Już po wypiciu 1 litra napoju słodzonego aspartamem mogą wystąpić bóle głowy, stawów, problemy ze snem, wysypki, nudności i wiele innych objawów przedawkowania aspartamu. Regularne spożywanie coca - coli zamiast wody zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem i zachęcam do zmiany w tej kwestii. Jeżeli nie odpowiada Panu "smak" wody, a właściwie jego brak, może Pan dodawać cytryny, limonki, mięty czy innych owoców. Są produkowane nawet specjalne butelki umożliwiające przygotowanie takiego naturalnie smakowego napoju.
Z problemem wypadających włosów polecam z kolei zacząć od kompleksowych badań i zgłoszenia się do specjalisty. Jeżeli takie działania ma Pan już za sobą i nic w tej kwestii się nie zmieniło, to zachęcam skontaktować się z dietetykiem. Być może powodem wypadania włosów jest nieodpowiednie odżywienie organizmu, co będzie można zmienić zbilansowanym, dostosowanym do Pana potrzeb jadłospisem.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

warto również przeczytać: Słodkie dylematy... Czyli substytuty cukru na naszym stole
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/slodkie-dylematy-czyli-substytuty-cukru-na-naszym-stole-cz-1.html?c=9