Czy picie drożdży jest szkodliwe?

Witam serdecznie. Mam na imię Julka i mam 19 lat. Od zawsze mam słabe włosy a ostatnio zaczęły mi wypadać i dodatkowo męczy mnie jeszcze łupież. Fryzjerka mi powiedziała że picie drożdży bardzo wzmacnia włosy, że sa wtedy lśniące i nie wypadają. Dlatego chciałam się spytac czy przypadkiem picie drożdży nie jest szkodliwe? Czytałam by najpierw 'zabić' drożdże a później dopiero wypić (przepis : 1/4 kostki drożdży rozpuścić w gorącej wodzie gotowanej, gdy przestygnie można wypić). Czy to w jakiś sposób może zaszkodzić ? Czy można pić drożdże gdy ma się łupież? Z góry bardzo dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Picie drozdży nie jest szkodliwe ( oczywiście zalecam umiar), przy czym drozdże rodzaju Saccharomyces cerevisiae nie powodują łupieżu ani kandydozy. Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Saccharomyces cerevise jest najpopularniejszym gatunkiem drożdży spożywczych. Drożdże piekarnicze (Saccharomyces cerevisiae) są jednokomórkowymi grzybami, występującymi w warunkach naturalnych we wszystkich środowiskach zawierających węglowodan. Zawierają wiele witamin z grupy B. Poza tym Saccharomyces cerevise są bogatym źródłem witamin witaminy A, C oraz licznych mikroelementów, które to poprawiają koloryt cery, zapobiegając zaskórnikom i redukując nadmiar sebum. Ponadto korzystnie wpływają na stan paznokci. Drożdże są także bogatym źródłem kwasu pantotenowego, błędnie utożsamianego z witaminą B5, będącą mieszaniną następujących związków chemicznych: kwasu pantotenowego, panteiny (pochodnej kwasu pantotenowego), pantenolu (należącego do grupy alkoholi, niewystępującego w przyrodzie, ale aktywnego biologicznie dla zwierząt) oraz koenzymu A (aktywnej biologicznie formy kwasu pantotenowego). Kwas pantotenowy jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu białek, cukrów i tłuszczów oraz do syntezy niektórych hormonów; przyspiesza gojenie ran, bierze udział w wytwarzaniu tłuszczów, cholesterolu, hormonów i neuroprzekaźników, uczestniczy w regeneracji tkanek, poprawia pigmentację i stan włosów. Objawami jego niedoboru są zaburzenia układu nerwowego, omdlenia, wypadanie włosów, przedwczesna siwizna, łysienie, zmiany skórne i obstrukcja.
Ponadto drożdże zawierają witaminy: B1, B2, B6, PP, kwas foliowy i inozytol.
Obecny w drożdżach cynk jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu glukozy i poziomu cukru we krwi.

Drożdże dostępne są również w tabletkach i ewentualnie w takiej formie zaleca się ich przyjmowanie. Nie udowodniono w badaniach naukowych leczniczego działania tzw. drożdży z kostki. Mogą mieć one działanie alergizujące, a ponadto wywoływać uczuci pełności i wzdęcia. Jeśli już je Pani spożywa to powinny one być martwe czyli zalane wrzątkiem. Drożdże można kupić w aptece w postaci tabletek i ewentualnie w takiej formie zaleca się ich spożywanie.

Piecie drożdży nie powinno zaszkodzić, chociaż dostępne są w aptekach lepiej zbilansowane suplementy diety. Jeśli pojawią się skutki uboczne tj. wzdęcia czy reakcja alergiczna, proszę natychmiast odstawić drożdże.