Herbata z cytryną a zdrowie

Dzień dobry. Czy picie herbaty z cytryną szkodzi zdrowiu? Wiem, że dodanie cytryny powoduje uwalnianie związków glinu. Czy one w jakiś sposób mogą szkodzić zdrowiu? Na logikę wydaje się, że herbata z cytryną powinna być zdrowa, zawsze zresztą kojarzyła się ze zdrowiem w przeciwieństwie do kawy, którą wiele osób uważa za złą. Ale jak jest naprawdę? Czy herbata z cytryną jest mniej zdrowa niż na przykład sama herbata, bez żadnych dodatków? Niepokoją mnie te związku glinu, które uwalniają się po dodaniu cytryny do herbaty. Staram się zdrowo odżywiać i zawsze sprawdzać to, co jem lub piję, ale tutaj nie do końca wszystko rozumiem. Jak to jest z tą herbatą z cytryną? Czy ona może powodować jakieś negatywne skutki uboczne dla zdrowia? Czy jest możliwość, że zaszkodzi? Będę wdzięczna za odpowiedź na moje pytanie. Pozdrawiam.

Według wyników badań, przyswajalność glinu z herbaty wynosi 0,37% a z wody kranowej 0,3%. W Wielkiej Brytanii aż 50% dopuszczalnej dziennej dawki pochodzi właśnie z czarnej herbaty. Anglicy jednak piją ją bardzo słabo zaparzoną (kolor słomki). Na wchłanianie glinu mają prawdopodobnie wpływ polifenole zawarte w herbacie. Kwas cytrynowy działając podobnie do nich zwiększa wchłanialność glinu. Związki aluminium uczestniczą w środowisku, te z herbaty stanowią niewielką ich ilość. Jest jednak teoria podająca glin za jedną z głównych przyczyn zachorowań na Alzhejmera, więc należy brać pod uwagę sumaryczną ich ilość.

Witam,

wypijanie herbaty z cytryną nie będzie szkodliwe. Faktycznie istnieją różne informacje na temat zwiększenia wchłanialności glinu, natomiast są to niewielkie ilości i o ile Pani wątroba i nerki pracują prawidłowe nie powinno to stanowić problemu.

Pozdrawiam,
mgr Natalia Główka
www.nutricus.pl