Czy picie mojego męża to już alkoholizm?

Witam nie wiem czy powinnam się martwić mój mąż pije w ciągu tygodnia 3 piwa dziennie a w weekendy przynajmniej 6. Mówi że nie jest alkoholikiem bo nie upija się do nieprzytomności i nie awanturuje się. Ogólnie po alkoholu jest spokojny nawet jeśli wypij okazjonalnie więcej. Nie wiem czy to jest już problem?

Dzień dobry, wypijanie takiej ilości alkoholu świadczy o tym, że Pani mąż używa alkoholu jako narzędzia zastępczego do rozwiązywania jakiś trudności życiowych czy rozładowywania swoich emocji. Warto się temu przyjrzeć. Nie wiem, jak długo ten stan trwa, jak wygląda Państwa życie na co dzień, czy w ostatnim czasie nie było jakichś trudnych wydarzeń? To ma duże znaczenie w perspektywie patrzenia na picie Pani męża.
Z pewnością to, co Pani opisuje, można określić jako picie ryzykowne. Jeżeli ten stan potrwa dłużej, będzie to już picie szkodliwe. Pani mąż może stać się uzależniony od alkoholu z różnymi konsekwencjami tego problemu.
Dlatego sugeruję, aby Pani mąż zapisał się na konsultację psychologiczną, podczas której będzie można coś więcej powiedzieć i zaproponować drogi rozwiązania tego problemu.
Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w gabinetach w Warszawie oraz poprzez Skype, tkoscielny@interia.pl, http://subteno.warszawa.pl