Ocet jabłkowy na czczo a zdrowie

Dzień dobry, Czy picie octu jabłkowego na czczo jest szkodliwe dla zdrowia? Postanowiłam schudnąć, jeść mniej i zdrowo, unikać tłuszczy, słodyczy i biegać i zamierzam zacząć pić ocet jabłkowy na czczo z wodą, tylko nie wiem czy nie będzie po nim negatywnych konsekwencji.Jakie działanie dla organizmu ma ocen jabłkowy? Czy jest zalecany podczas diety? A może picie zbyt długo octu jabłkowego może powodować skutki uboczne, które byłyby niepożądane? Koleżanka stosowała ocet jabłkowy przez pewien czas i rzeczywiście schudła dobre kilka kilo. Ja chciałabym schudnąć więcej, mam nadzieję, że starczy mi wytrwałości. I chciałabym dopytać jeszcze czy to prawda, że powinno się pić ocet jabłkowy na czczo? Czytałam opinie, że właśnie ocet jabłkowy na czczo powoduje najlepsze efekty odchudzające, ale wolałabym to zweryfikować. Proszę o informację, co byłoby zalecane podczas odchudzania?

Witam serdecznie,

Picie octy jabłkowego nie jest szkodliwe jeżeli nie ma ku temu indywidualnych przeciwwskazań. Ocet jabłkowy nie jest wskazany dla osób z chorobami wrzodowymi i przy zakazie stosowania produktów spożywczych kwaśnych. Jeżeli są problemy z żołądkiem nie powinna Pani stosować octu jabłkowego. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań można wypijać rozcieńczony roztwór 2-3razy dziennie. Rano na czczo przed śniadaniem, 30min przed obiadem oraz przed snem. Zawarte w occie jabłkowym mikroelementy i witaminy regulują pracę wielu narządów, przede wszystkim działają na układ pokarmowy i wydalniczy oraz podnoszą odporność. Ponadto kwas octowy wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej, oczyszcza organizm i wspomaga usunięcie wody metabolicznej gromadzącej się w organizmie.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Dzień dobry. Jeśli nie ma przeciwwskazań np. zdrowotnych, to picie octu jabłkowego jest dozwolone. Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam,
nie zaszkodzi, ale również nie pomoże w odchudzaniu, więc nie ma sensu go pić. Jedynym sposobem na schudnięcie jest aktywność fizyczna i zdrowa zbilansowana dieta. Ocet jabłkowy nie ma żadnych nadzwyczajnych właściwości, które miałyby pomóc w odchudzaniu.
Pozdrawiam.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Nie polecam, a szczególną ostrozność należy zachować przy stosowaniu kwasu octowego w żywieniu dzieci, osób z chorobami zołądka i wątroby, słabą morfologią. Pozdrawiam

Kamila Ziemann Dietetyka

Witam, badania potwierdzają, iż picie octu jabłkowego nie jest szkodliwe w żywieniu stosowanego u osób zdrowych. Pozdrawiam, Kamila Ziemann

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!
Picie octu jabłkowego NIE POMAGA w odchudzaniu, rozumianym jako spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej.
Na początku kuracji octem jabłkowym waga rzeczywiście szybko idzie w dół. Ale jest to efekt odwadniających właściwości octu jabłkowego. Pozbywamy się przede wszystkim nadmiaru nagromadzonej wody. Jeżeli pamiętamy o piciu odpowiedniej ilości płynów wspomagamy efekt detoksykujący jaki wywiera ocet jabłkowy. Pozbywanie się złogów też odbija się na wadze.
Sama kuracja octem jabłkowym niewiele pomoże w pozbyciu się nadwagi, jeśli nie zmienimy dotychczasowego sposobu żywienia, który sprawił że utyłyśmy. Trzeba przede wszystkim całkowicie wyeliminować albo drastycznie ograniczyć słodycze, ciasta i białe pieczywo oraz smakowe jogurty a także słodkie desery na bazie serków, kaszy manny itd. Są one źródłem wielu zbędnych kalorii, tak samo jak słodkie napoje gazowane i wymyślne drinki. Kiedy ograniczymy ilość pustych kalorii, będziemy pamiętać o przynajmniej półgodzinnej przechadzce każdego dnia i do tego zaczniemy popijać ocet jabłkowy - sukces odchudzania murowany.
Picie octu jabłkowego wspomaga trawienie, bo wydziela się wtedy więcej soków żołądkowych oraz szybciej są syntetyzowane enzymy trawienne. Jeśli do tego dodamy właściwości octu wspomagające rozkładanie tłuszczu i działanie pektyn oraz fitozwiązków wpływających na różne procesy zachodzące w organizmie oraz właściwości detoksykujące - zyskujemy usprawnienie przemiany materii. Warto jednak pamiętać, że nie można raczyć się octem jabłkowym bez ograniczeń, bo można sobie podrażnić śluzówkę żołądka i doprowadzić do powstania wrzodów. osoby z wrażliwym żołądkiem powinny sięgnąć raczej po suplementy z octem jabłkowym.