Czy pierścień antykoncepcyjny zdążył zadziałać?

Witam! Lekarka przepisała mi Nuvaring. Wcześniej stosowałam tabletki Madinette, których ostatnie opakowanie zużyłam do końca. Moja ginekolog powiedziała mi, żebym założyła krążek pierwszego dnia miesiączki. I tak też zrobiłam, lecz nie wiem, czy powinnam tak była zrobić, ponieważ od wzięcia ostatniej tabletki do wystąpienia krwawienia minęły dwa dni i co teraz z zachowaniem skuteczności antykoncepcji? Czy powinnam stosować dodatkowe zabezpieczenie? Nie wiem, czy dobrze zrobiłam zakładając krążek pierwszego dnia krwawienia. Czy nie powinnam była zrobić tygodniowej przerwy i założyć NR w ten dzień, kiedy powinna bym była wziąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Krążek po raz pierwszy można rzeczywiście założyć po raz pierwszy dopiero po 7-dniowej przerwie, po odstawieniu tabletek. Jednak zasada jest taka, że im krótsza przerwa w dostawie hormonów do organizmu, tym mniejsze ryzyko wystąpienia owulacji. Tak więc jeśli zaaplikowała go Pani już po 2 dniach przerwy, to ma Pani tym bardziej pewność, że jest zabezpieczona. Nie ma więc powodów do obaw czy stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych.

Pozdrawiam serdecznie!