Czy pierwszą tabletkę antykoncepcyjną można zażyć w czwarty dzień krwawienia?

Witam. Mam mały problem i proszę o radę. Mianowicie, lekarz przepisał mi tabletki antykoncepcyjne i kazał mi je zażyć w 2. dniu krwawienia. Niestety, z przyczyn losowych nie kupiłam tych tabletek i chciałabym się dowiedzieć, czy mogę je zażyć np. w 4. dniu krwawienia? Czy muszę czekać do następnego miesiąca? Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Jeśli upewni się Pani, że nie jest aktualnie w ciąży, to teoretycznie może Pani rozpocząć przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych od 4. dnia cyklu. W tej sytuacji działanie antykoncepcyjne przez pierwszy tydzień stosowania metody może być zmniejszone i konieczne jest stosowanie w tym czasie dodatkowego zabezpieczenia. Musi Pani jednak mieć świadomość, że jest to postępowanie niezarejestrowane przez żadnego producenta, i w związku z tym działa Pani na własną odpowiedzialność.