Czy plamienia międzymiesiączkowe mogą utrudniać zajście w ciążę?

Witam,
mam 23 lata i staram się z mężem o dziecko, niestety na razie nic z tego nie wychodzi:( Nurtuje mnie bardzo taki problem. Zawsze odkąd pamiętam miałam plamienia międzymiesiączkowe. na które lekarze przepisywali mi tabletki antykoncepcyjne. Niestety za każdym razem po ok 5-6 miesiącach po odstawieniu tabletek problem wracał i tak też się stało tym razem. Plamienia te występują od owulacji do kolejnej miesiączki.
Boję się, że to jest problem, który uniemożliwia mi zajście w ciążę:( Proszę o pomoc co powinnam zrobić i w jakich dniach zrobić badania i jakie? Mój cykl ma 34-36 dni, a owulacja występuje zawsze 14 dni przed miesiączką.

Witam!

Ponieważ plamienia występują po owulacji (druga faza cyklu) przyczyną może być niewydolność ciałka żółtego, która prowadzi do zbyt niskiego stężenia progesteronu. Progesteron to hormon niezbędny do utrzymania ciąży, przygotowuje również macicę do zagnieżdżenia się zarodka. Niedobory progesteronu mogą prowadzić do trudności w zajściu w ciążę. Przy takich niedoborach podaje się progesteron w postaci tabletek lub dopochwowo.
Plamienia mogą mieć też wiele innych przyczyn (przeważnie są to zaburzenia endokrynologiczne). Tabletki antykoncepcyjne jedynie maskowały problem, a nie doprowadziły do wyleczenia.

Powinna Pani oznaczyć stężenie progesteronu przynajmniej w drugiej fazie cyklu (kilka dni po owulacji). Najlepiej będzie, jeżeli uda się Pani do ginekologa, który po dokładnym zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania ginekologicznego będzie mógł dobrać odpowiedni schemat badań.