Czy plamienia świadczą o chorobie?

Witam,
mam pytanie. Miesiączkuje w miarę regularnie, cykle mam przeważnie co 31, 32 dni. Ostatnią miesiączkę dostałam 24 grudnia 2009r - licząc 31- dni to następna miesiączka powinna pojawić się 23- stycznia 2010 r. ale 13.01- (jest to 21 dzień cyklu) zaczęły pojawiać sie ciemnobrązowe plamienia i trwają 4 dni nie są obfite no ale są. Zaczyna pobolewać mnie brzuch, nie wiem czy to jest normalne?
Od dwóch miesięcy staramy sie z mężem o dziecko, współżyjemy bez zabezpieczenia, może nie codziennie, bo mąż pracuje na delegacji, ale jak na razie nie udaje się. Zrobiłam 2 testy ciążowe, bo myślałam, że te plamienia mogą być związane z ciążą, ale wyszły negatywnie.
Także nie wiem co mi jest? Czy te plamienia są normalne czy świadczą o jakieś chorobie?
Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Trudno po jednorazowym epizodzie plamień śródcyklicznych jednoznacznie ocenić ich przyczynę. Ponieważ wystąpiły najprawdopodobniej w drugiej fazie cyklu, raczej nie są związane z owulacją. Nie jest to jednak całkiem wykluczone, ponieważ wyjątkowo w tym cyklu miesiączka może pojawić się później (ok. 14 dni po rozpoczęciu plamień, i wtedy podejrzewać można, że były one związane z owulacją).
Powodem wystąpienia plamienia może być również niewydolność ciałka żółtego, czyli niedobór progesteronu. Żeby to potwierdzić, konieczne będzie badanie poziomu tego hormonu we krwi.
Zanim jednak lekarz zacznie Panią badać, proponuję odczekać jeszcze co najmniej jeden cykl i poobserwować się. Kiedy wybierze się Pani na wizytę, ginekolog przeprowadzi również badanie wewnętrzne (ginekologiczne), w którym poszuka także innych możliwych przyczyn krwawienia, tj. nadżerka szyjki macicy. Póki co, radzę jednak, jak wspomniałam, odczekać jakiś czas i poobserwować się.
Pozdrawiam serdecznie!