Osoba Już od jakiegoś czasu widzę dużo plamek na oku. Mam wrażenie, jakbym miała przed oczami kilkadziesiąt małych muszek. Najbardziej daje się to we znaki, jak jest jasno. Czy to poważne? Okulista kiedyś zapisał mi na to borówki, ale nie pomogły.
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Karolina Dębska 25
Lek. Karolina Dębska Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam

Objawy, jakie Pani opisuje, przywodzą na myśl zjawisko tzw. mętów, czyli drobnych elementów pływających wewnątrz gałki ocznej. Zwykle występują jako zjawisko fizjologiczne i są najbardziej wyraźne przy patrzeniu na jasne tło np. na śnieg, często u osób noszących okulary do dali, ale nie tylko.
Niepokoić należy się jeśli objawy zaczną nasilać się w czasie, kiedy zwiększa się ilość lub wielkość mętów. Może to świadczyć o postępowaniu choroby, której mogą towarzyszyć męty, jak np. zaćma, jaskra czy zwyrodnienie cukrzycowe siatkówki oka.
W razie wątpliwości sugeruję udanie się do lekarza okulisty, który obejrzy dno oka przy użyciu silnego źródła światła i określi powagę sytuacji.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Okulistyka – Okulistyka jest działem medycyny zajmującym się badaniem, wykrywaniem oraz leczeniem chorób oczu. Najnowsze metody operacyjne w okulistyce pozwalają na korektę wielu uciążliwych wad. Laserowa korekta wzroku umożliwia przywrócenie ostrości widzenia zarówno u krótko-, jak i dalekowidzów.
  • Zaburzenia widzenia – Zaburzenia pola widzenia mogą być objawem wielu chorób miejscowych, jak np. jaskra, zaćma, a także ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Tętnice odżywiające oko podlegają w przebiegu chorób ogólnoustrojowych takim samym zmianom jak pozostałe naczynia, dlatego w wielu chorobach objawy ze strony oka są bardzo ważnym czynnikiem diagnostycznym i choć oko niejednokrotnie oddalone jest od chorego pierwotnie narządu (np.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach