Czy plaster antykoncepcyjny może być naklejony w innym miejscu niż wskazane na ulotce?

Witam, mam pytanie: od kilku tygodni stosuję plastry antykoncepcyjne. W tym tygodniu zdarzyło się tak, że nakleiłam plaster w miejscu, które nie jest wymienione w ulotce, a mianowicie na lędźwiach. Ciężko to nazwać górną częścią pośladka, ponieważ plaster jest nieco wyżej. Chciałabym wiedzieć, czy naklejenie plastra w tym miejscu nie zmniejszy wchłanialności hormonów i w konsekwencji nie doprowadzi do ciąży? Czy plaster naklejony w tym miejscu może działać nieodpowiednio?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych zależy m.in. od miejsca i czasu przyklejenia plastra. Optymalnymi lokalizacjami dla plastrów są pośladki, ramiona, podbrzusze i łopatki. Jednakże skuteczność antykoncepcyjna będzie zachowana w dowolnym miejscu, w którym ilość tkanki podskórnej nie utrudni procesu wchłaniania.
Wydaje się, że przyklejenie plastra w opisanym miejscu nie powinno zmniejszyć skuteczności antykoncepcyjnej.

Redakcja abcZdrowie.pl