Czy plastry antykoncepcyjne mają działanie takie jak hormonalna terapia zastępcza?

Czy plastry antykoncepcyjne maja działanie takie jak hormonalna terapia zastępcza? Spotkałam sie z wieloma przypadkami kobiet, gdzie po zbyt długim stosowaniu HTZ, kobiety chorowały na raka piersi. Moja babcia brała zbyt długo hormony, po usunięciu kobiecych narządów w wieku 40 lat. Lekarz powiedział jej, ze nie mając uwarunkowań genetycznych plastry HTZ jakie stosowała mogły wywołać raka. Ja stosuje plastry antykoncepcyjne EVRA, czy to działanie jest takie samo? Wystraszyłam sie...

Lek. Tomasz Budlewski

nie nie jest takie samo. jeżeli s rodzinie były przypadki nowotworu to raczej inna antykoncepcja powinna być zastosowana. proszę koniecznie udać się do lekarza ginekologa.