Czy plastry antykoncepcyjne stosowane po raz pierwszy zabezpieczają w pełni przed ciążą?

Witam, mam pytanie. Niedawno zaczęłam stosować plastry antykoncepcyjne, jest to moja pierwsza antykoncepcja hormonalna. Stosuję te plastry pierwszy miesiąc. Zgodnie z instrukcją przykleiłam pierwszy plaster w pierwszym dniu miesiączki. Pięć dni później wzpółżyłam z moim partnerem bez prezerwatywy, ponieważ stwierdziłam, że sam plaster jest wystarczającym zabezpieczeniem. Od tamtej pory minęły dwa tygodnie, a ja mam mdłości, bóle brzucha i plamienie, boje się, że to może oznaczać ciążę. Czy możliwe, aby u osoby, która do tej pory nie stosowała leków hormonalnych działanie plastrów było osłabione w pierwszym tygodniu stosowania? A może u kogoś, kto do tej pory nie miał styczności z antykoncepcją hormonalną jest to normalne? Bardzo proszę o odpowiedź. Inga

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Objawy o których Pani piszę spowodowane są ubocznym działaniem hormonów zawartych w plastrach antykoncepcyjnych. Jest jeszcze raczej zbyt wcześnie by mogła Pani odczuwać skutki ewentualnego zajścia w ciążę. Fakt, że to pierwsza antykoncepcja hormonalna w Pani życiu nie osłabia jej działania. Proszę się nie denerwować ciążą, może ją Pani wykluczyć w przerwie pomiędzy opakowaniami, wykonując test ciążowy. Jeżeli nieprzyjemne objawy będą się utrzymywać, proszę skontaktować się ze swoim lekarzem ginekologiem, który może zalecić zmianę rodzaju antykoncepcji.

Pozdrawiam serdecznie!